Wpływ pokryzysowej architektury regulacyjnej na polski sektor bankowości spółdzielczej

Autor

  • Ewa Miklaszewska Wydział Finansów, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Abstrakt

Bankowość spółdzielcza, prowadzona przez małe instytucje dobrze osadzone w  lokalnych społecznościach, odgrywa ważną rolę w kreowaniu konkurencyjnego środowiska bankowego oraz  budowaniu zaufania do instytucji bankowych. Jednak zarówno przedkryzysowa deregulacja i globalizacja rynku finansowego, jak i pokryzysowa restrukturyzacja, oparta na konieczności stabilizacji dużych banków poprzez ogromną pomoc publiczną, stworzyły nieprzyjazne otoczenie dla długookresowego rozwoju tych instytucji. Pomimo wielu deklaracji, konkurencyjny i przyjazny dla klienta rynek bankowy nie jest priorytetem regulacyjnym w okresie pokryzysowym.

Dlatego w artykule poddano analizie pozycję konkurencyjną i wyzwania strategiczne stojące przed polskimi bankami spółdzielczymi, koncentrując się na pytaniu, czy banki te są pośrednio dyskryminowane przez pokryzysowy porządek regulacyjny.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Opublikowane

2014-02-28

Jak cytować

Miklaszewska, E. (2014). Wpływ pokryzysowej architektury regulacyjnej na polski sektor bankowości spółdzielczej. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica, 1(299). Pobrano z https://www.czasopisma.uni.lodz.pl/foe/article/view/159

Numer

Dział

Finanse