Nowe wyzwania dla badań w naukach o wychowaniu: perspektywa działania/aktywności

Auteurs

  • Jean-Marie Barbier Conservatoire National des Arts et Métiers (CNAM) Paris

Mots-clés :

badanie, edukacja, aktywność

Résumé

W tekście przyjmuje się przypuszczenie, że w związku ze zmianami ekonomicznymi i społecznymi zarówno edukacja, jak też kształcenie, ujmowane jako aktywności profesjonalne, podobnie jak inne pola oddziaływania na Innego (zarządzanie, doradztwo, opieka, praca socjalna, komunikacja), znajdują się obecnie w fazie wewnętrznej rekompozycji i transformacji swojej roli społecznej. Wobec tego dążą do organizowania się nie tylko jako pola praktyki, które mogą być wzbogacane przez podejścia dyscyplinarne wyznaczające przedmiot badań, ale także do organizowania się w obrębie pola badawczego. Transformacji tej towarzyszy wiele orientacji epistemologicznych, teoretycznych i metodologicznych, które wymagają sprecyzowania. Celem tego tekstu jest dokonanie przeglądu tych orientacji i szczególne skupienie się z jednej strony na relacjach między kształceniem a działalnością profesjonalną, z drugiej na teoretycznej problematyce działania/aktywności. Tekst zorganizowany jest wokół hipotezy wyjściowej, że rozwój pól badawczych odpowiada polom praktyki. Ich analiza wymaga posłużenia się aparatem pojęciowym, który mógłby precyzyjnie połączyć konstruowanie aktywności z kształtowaniem podmiotów indywidualnych i zbiorowych.

Biographie de l'auteur

Jean-Marie Barbier, Conservatoire National des Arts et Métiers (CNAM) Paris

Jean-Marie Barbier — profesor w Conservatoire National des Arts et Métiers w Paryżu, specjalista w dziedzinie kształcenia dorosłych i analizy działania/aktywności. Doktor honoris causa Uniwersytetu Katolickiego w Louvain. Główne zainteresowanie: problematyka „podejmowania aktywności” badawczej, kształceniowej i działania profesjonalnego. Ostatnio wydał Vocabulaire ďanalyse des activités, Paris 2011 (w tłumaczeniu na język polski).

Références

Barbier J.-M. (2011) Vocabulaire d’analyse des activités, Paris, Puf.
View in Google Scholar

Barbier J.-M., Galatanu O. (2003) (red.) Les savoirs d’action: une mise en mot des compétences?, Paris, L’Harmattan.
View in Google Scholar

Bourdieu P. (1980) Le sens pratique, Paris, Editions de Minuit.
View in Google Scholar

Bruner J. (1991) Car la culture donne forme à l’esprit. De la révolution cognitive à la psychologie culturelle, Paris, Eshel.
View in Google Scholar

Dewey J. (2006) (red.) La logique, la théorie de l’enquête, Paris, Puf, L’interrogation philosophique.
View in Google Scholar

Galatanu O. (2000) Signification, sens et construction discursive de soi et du monde, w: J.-M. Barbier, O. Galatanu, Signification, sens et formation, Paris, Puf, seria: Education et formation, seria: Biennales de l’éducation, s. 25-43.
View in Google Scholar

Lemoigne J.-L. (2001) Le constructivisme, Paris, L’Harmattan.
View in Google Scholar

Mead G. H. (2006) L’esprit, le soi et la société, Présenté par Daniel Cefaï et L. Quéré, Paris, Puf.
View in Google Scholar

Vigotsky L. (1997) Pensée et langage, Paris, La Dispute.
View in Google Scholar

Zavalloni M. (2007) Ego-écologie et identité: une approche naturaliste, Paris, Puf, seria: Psychologie sociale.
View in Google Scholar

Téléchargements

Publiée

2015-09-30

Comment citer

Barbier, J.-M. (2015). Nowe wyzwania dla badań w naukach o wychowaniu: perspektywa działania/aktywności. Nauki O Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne, 1(1), 60–72. Consulté à l’adresse https://www.czasopisma.uni.lodz.pl/wychow/article/view/11317

Articles les plus lus par le même auteur ou la même autrice