Koncepcja umowy o dzieło twórcze. Analiza krytyczna

Autor

  • Tomasz Duraj Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, Zakład Prawa Stosunków Pracy

DOI:

https://doi.org/10.18778/0208-6069.88.07

Słowa kluczowe:

umowa o dzieło, utwór, prawo autorskie, artysta jako podmiot przyjmujący zamówienie, umowa o świadczenie usług, zobowiązanie rezultatu

Abstrakt

W opracowaniu dokonuje się krytycznej oceny obowiązującej od jakiegoś czasu w orzecznictwie sądowym koncepcji umowy o dzieło twórcze (artystyczne). Jej istota polega na ograniczeniu zakresu stosowania umów o dzieło w obrocie prawnym jedynie do tych przypadków, gdy dzieło, które jest rezultatem tej umowy, spełnia cechy utworu w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. W ramach tej koncepcji przyjmuje się dopuszczalność wykorzystywania umowy o dzieło wyłącznie w sytuacjach, gdy rezultat jest tworem oryginalnym, jedynym w swoim rodzaju, niepowtarzalnym, chronionym prawem autorskim i wymagającym specjalnych umiejętności od przyjmującego zamówienie (autora), stanowi wyraz jego kreatywności i szczególnych umiejętności. Autor ukazując istotne wady analizowanej koncepcji, próbuje udowodnić, że nie ma ona de lege lata żadnych podstaw w obowiązującym prawie, a dokonana przez judykaturę wykładnia przepisów Kodeksu cywilnego regulujących umowę o dzieło jest wykładnią contra legem. De lege ferenda należy zastanowić się nad objęciem umowy o dzieło składką na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz sformułowaniem odrębnej od prawa cywilnego definicji umowy o dzieło, która będzie miała swoje zastosowanie jedynie na gruncie przepisów regulujących ubezpieczenia społeczne.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Brzozowski, Adam. 2011. W System prawa prywatnego. Prawo zobowiązań – część szczegółowa. Red. Zbigniew Radwański, Jerzy Rajski. Tom 7. Wyd. 3. Warszawa: C.H. Beck.
Google Scholar

Domański, Grzegorz. 1972. Koncepcja zobowiązań rezultatu i starannego działania a odpowiedzialność kontraktowa w prawie francuskim. Studia Cywilistyczne. Tom XX. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Google Scholar

Drapała, Przemysław. 2013. W Kodeks cywilny. Komentarz. Księga III. Zobowiązania – część 2. Red. Jacek Gudowski. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
Google Scholar

Dybowski, Tomasz. 1981. W System prawa cywilnego. Prawo zobowiązań – część ogólna. Red. Zbigniew Radwański. Tom III, cz. 1. Wrocław: Ossolineum.
Google Scholar

Gersdorf, Małgorzata. 1993. Umowa o pracę. Umowa o dzieło. Umowa zlecenia. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze.
Google Scholar

Hajduczenia, Hubert. 2017. ZUS podważa umowy o dzieło. Kadry-rp.pl, 19.02.
Google Scholar

Kidyba, Andrzej (red.). 2010. Kodeks Cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania – część ogólna. LEX.
Google Scholar

Kotuk, Tadeusz. 2017. Umowa o dzieło z muzykiem orkiestrowym. Glosa do wyroku SN z dnia 10 stycznia 2017 r., III UK 53/16. LEX.
Google Scholar

Kubala, Włodzimierz. 1999. „Autorskoprawne elementy umowy o dzieło”. Prawo Spółek 4.
Google Scholar

Longchamps de Bérier, Roman. 1948. Zobowiązania. Poznań: Księgarnia Gubrynowicz i Syn.
Google Scholar

Osiecki, Grzegorz, Marek Chądzyński. 2017. Zasypywanie dziury w ZUS. Rząd oskładkuje umowy o dzieło. gazetaprawna.pl, 3.01.
Google Scholar

Piekarski, Mieczysław. 1965. Umowa o dzieło. Umowa zlecenia. Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia. Warszawa: Zrzeszenie Prawników Polskich.
Google Scholar

Radwański, Zbigniew. 2003. Zobowiązania – część ogólna. Warszawa: C.H. Beck.
Google Scholar

Radwański, Zbigniew, Janina Panowicz-Lipska. 2017. Zobowiązania – część szczegółowa. Wyd. 12. Warszawa: C.H. Beck.
Google Scholar

Romanowski, Michał. 1997. „Umowy rezultatu i starannego działania”. Przegląd Prawa Handlowego 2: 20–26.
Google Scholar

Rozwadowska, Adriana. 2018. Spadła liczba umów cywilnoprawnych. Mniej niż milion zleceń. Wyborcza.biz, 13 listopada.
Google Scholar

Siuda, Wojciech. 1964. Istota i zakres umowy o dzieło. Poznań: Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Poznaniu.
Google Scholar

Zelek, Mariusz. 2015. Umowa o rejestrację domeny internetowej. Warszawa: C.H. Beck.
Google Scholar

Żelechowski, Łukasz. 2017. W Kodeks cywilny. Komentarz. Zobowiązania. Część szczegółowa. Ustawa o terminach zapłaty. Komentarze Prawa Prywatnego. Red. Konrad Osajda. Warszawa: C.H. Beck.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2019-09-30

Jak cytować

Duraj, T. (2019). Koncepcja umowy o dzieło twórcze. Analiza krytyczna. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica, 88, 69–87. https://doi.org/10.18778/0208-6069.88.07

Inne teksty tego samego autora