„Pomarańczowa” histeria, antyzachodnia psychoza – stare (nowe?) fobie Rosji we współczesnej prasie

Autor

  • Лукаш Малецкий Университет им. Адама Мицкевича, Институт русской филологии (Польша)

DOI:

https://doi.org/10.18778/1731-8025.11.08

Słowa kluczowe:

strach, psychoza, fobia, język rosyjski, prasa

Abstrakt

Za jedną z form nie tylko odzwierciedlenia, ale i oceny otaczającej rzeczywistości należy niewątpliwie uznać emocje. W ramach kognitywnej działalności człowieka emocje przyjmują formę mentalnych struktur – konceptów – częściowo utrwalanych na płaszczyźnie języka. Strach, określany mianem motywacyjnej podstawy ludzkiej świadomości, powszechnie uznawany jest za jedną z najważniejszych emocji. Strach stanowi jedno z centralnych pojęć nie tylko psychologii, ale również filozofii, literatury, antropologii i lingwistyki.

W odniesieniu do ostatniej z ww., częstotliwość użycia poszczególnych zasobów emotywnej leksyki można uznać za wskaźnik zmian, którym podlega współczesna rzeczywistość i społeczeństwo.

Niniejszy artykuł stanowi analizę językowej reprezentacji strachu w języku rosyjskim. Jako materiał faktograficzny posłużyły przykłady zaczerpnięte ze współczesnej prasy rosyjskiej.

Bibliografia

Korzeniewska-Berczyńska J. (2001), Образ человека в континууме публицистики, Olsztyn.
Google Scholar

Попова З. Д., Стернин И. А. (2001), Очерки по когнитивной лингвистике, Воронеж.
Google Scholar

Солганик Г. Я. (1996), Стилистика русского языка, Москва.
Google Scholar

Щербатых Ю. (2003), Психология страха, Москва.
Google Scholar

Opublikowane

2015-01-01

Jak cytować

Малецкий, Л. (2015). „Pomarańczowa” histeria, antyzachodnia psychoza – stare (nowe?) fobie Rosji we współczesnej prasie. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica Rossica, (11), 65–73. https://doi.org/10.18778/1731-8025.11.08