Collectanea Philologica, XXVI, 2023: 5–8
https://doi.org/10.18778/1733-0319.26.01


De vita, studiis laboreque Professoris Sbignei Danek, czyli rzecz o Profesorze Zbigniewie Danku


Dr hab. prof. UŁ Zbigniew Danek jest filologiem klasycznym oraz ogólnie cenionym latynistą. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego przyczyniał się do krzewienia wiedzy, a także rozbudzał wśród młodzieży zainteresowanie antykiem i językami starożytnymi. Swoje zdolności pedagogiczne rozwijał nie tylko prowadząc zajęcia dydaktyczne w bardzo ciekawy sposób, ale też angażując się w rozmaite aktywności, wykraczające poza obowiązki nauczyciela akademickiego. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że przez wiele lat pełnił funkcję opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Młodych Klasyków. W ramach tej aktywności nauczał tzw. łaciny żywej, tj. uświadamiał młodym ludziom, że z powodzeniem można używać języka Rzymian w codziennej komunikacji. Pod Jego kierunkiem przez szereg lat rozwijało swą działalność studenckie Koło Miłośników Łaciny Żywej. Ponadto organizował wspólne wyjazdy członków Koła Młodych Klasyków na obozy studenckie, a także wycieczki po Łodzi i okolicach dla pozostających pod Jego opieką grup studenckich. W 2015 r. zaś zainicjował wydawanie studenckiego pisma „KaPITOL”, które jako forum, gdzie prezentują swoje dokonania literackie studenci niemal wszystkich kierunków Wydziału Filologicznego UŁ, ukazuje się do dnia dzisiejszego.

Jedną z większych Jego zasług jest zapoczątkowanie wespół z dr Anną Maciejewską w 2004 r. Łódzkich Warsztatów Latynistycznych znanych pod nazwą „Concilium Latinum Lodziense”, które nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród miłośników starożytnego Rzymu oraz języka jego mieszkańców. Dodajmy, że z biegiem lat owe warsztaty przekształciły się w prestiżową już obecnie „Łódzką Konferencję Latynistyczną”, odbywającą się z udziałem wielu reprezentantów liczących się krajowych i zagranicznych ośrodków akademickich.

Profesor jest też jedną z osób podejmujących wysiłki na rzecz przywrócenia języka łacińskiego do szkół oraz na te kierunki uczelni wyższych, skąd w pewnym okresie także została wycofana. Choć przez lata wydawało się, że starania te będą daremne, Jego zapał nie słabł, a czas pokazał, że owa walka została wreszcie zwieńczona sukcesem. Język Rzymian przywrócono do kilku łódzkich liceów, a następnie – gdy niesprzyjające dydaktyce języka łacińskiego zarządzenia ministerialne zniweczyły rezultaty owych wysiłków – do trzech wysoko notowanych w naszym mieście gimnazjów. Udało się również uzyskać dodatkową punktację za ocenę z łaciny na świadectwie maturalnym przy rekrutacji m.in. na Akademię Medyczną i uniwersyteckie studia prawnicze.

Poza doskonałą znajomością łaciny i greki Profesor jest specjalistą w zakresie językoznawstwa ogólnego oraz filozofii starożytnej. W kręgu Jego zainteresowań leży szczególnie Platońska teoria poznania oraz językoznawcze koncepcje, jakie znalazły wyraz w literackiej spuściźnie tego filozofa. Zajmuje się również antropologicznymi teoriami oraz etyczną nauką, znajdującą swój oddźwięk w poemacie Lukrecjusza i etycznym przesłaniem zawartym w pismach Marka Tuliusza Cycerona.

Profesor Zbigniew Danek urodził się 7 kwietnia 1956 r. w Częstochowie. Jest absolwentem tamtejszego I LO im. J. Słowackiego. W 1975 r. zdał tam również egzamin maturalny. Po ukończeniu szkoły średniej podjął decyzję o przeniesieniu się do Łodzi, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Filologicznym. Wybrał filologię klasyczną, które to studia ukończył w 1979 r. uzyskując tytuł magistra na podstawie pracy pt. Lukrecjusza i Owidiusza hymny do Wenus, napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Bohdana Wiśniewskiego. Po studiach wrócił do rodzinnej Częstochowy, gdzie podjął pracę w charakterze instruktora Wojewódzkiego Ośrodka Wychowania Środowiskowego w miejscowym Kuratorium Oświaty. Zajmował się wówczas także edukacją młodzieży, co niezmiennie było dla niego źródłem dużej satysfakcji. Już po powrocie do Łodzi – o czym poniżej – uczestniczył zresztą również w letnich młodzieżowych obozach i koloniach, pełniąc funkcję wychowawcy, a następnie kierownika szeregu placówek rekreacyjno-wypoczynkowych.

Po dwóch latach skorzystał z propozycji podjęcia pracy na stanowisku asystenta w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego, na którym pozostawał w latach 1981–1987. W grudniu 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji pt. Platoński dialog „Kratylos” próbą określenia właściwej relacji między słowem a przedmiotem nazywania, której promotorem ponownie był prof. dr hab. Bohdan Wiśniewski. W kolejnych latach 1988–2000 był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Jego kolokwium habilitacyjne odbyło się 30 czerwca 2000 roku. W 2001 r. otrzymał nagrodę I stopnia przyznaną przez Rektora UŁ za rozprawę pt. Myślę, więc nie wiem. Próba interpretacji platońskiego dialogu „Teajtet”, która została wydana przez wydawnictwo macierzystej uczelni Profesora w 2000 roku. Od 2002 r. piastował funkcję kierownika Zakładu Literatury Łacińskiej Katedry Filologii Klasycznej. Rok później został mianowany profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego.

W latach swej aktywności zawodowej pełnił rolę promotora i recenzenta wielu prac magisterskich i doktorskich. Jest autorem licznych publikacji naukowych, a także członkiem stowarzyszeń takich jak: Polskie Towarzystwo Filologiczne, Łódzkie Towarzystwo Naukowe, czy International Plato Society. Pełnił funkcję redaktora dwóch czasopism naukowych, to znaczy pism Studia Indogermanica Lodziensia oraz Meander. Ponadto w latach 2015–2021 z dużym zaangażowaniem wywiązywał się z funkcji przewodniczącego łódzkiego komitetu okręgowego Olimpiady Języka Łacińskiego. Wraz z prof. Joanną Sową i prof. Idalianą Kaczor zasiadał także trzykrotnie w jury Konkursu Łaciny Żywej organizowanego przez mgr Katarzynę Głogowską.

30 września 2021 r. Profesor odszedł na emeryturę, nie zarzucił jednak pracy naukowej. Nieustannie zajmuje się publikowaniem i recenzowaniem różnego charakteru opracowań naukowych oraz przekładem różnego typu dokumentów na język łaciński.

W życiu prywatnym prof. Danek pozostaje w wieloletnim związku małżeńskim z Panią Teresą Danek. Jest również ojcem trzech synów – Wojciecha, Macieja i Gabriela, co napawa Go szczególną dumą.

Tak przedstawia się życiorys Profesora. Jednak ta krótka relacja i zawarte w niej fakty nie mówią nam wiele o tym, jakim jest człowiekiem. Należy dodać, że nadal jest oddany nie tylko nauce, ale też studentom i absolwentom, czyli nam wszystkim, którzy wyszliśmy spod Jego opieki. Zawsze możemy liczyć na Jego pomoc i wsparcie. Jest prawdziwym przyjacielem – człowiekiem ciepłym, cierpliwym i życzliwym. Na Jego radach nigdy się nie zawiedliśmy. Znajomość z Profesorem i współpraca z Nim była zawsze prawdziwą przyjemnością i wielkim dla nas zaszczytem.


Profesorze – dziękujemy Ci, że jesteś z nami.

Pełna szacunku Sylwia Krukowska




Wybrane publikacje prof. Z. Danka

Publikacje książkowe

(1995). Jest jakaś słuszność słowa... O platońskim dialogu „Kratylos”. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

(2000). Myślę, więc nie wiem. Próba interpretacji platońskiego dialogu „Teajtet”. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

(2020). Prawdziwe początki filozofii. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Artykuły naukowe

(1984). „Lukrecjusz o początkach rodzaju ludzkiego”. Studia Filozoficzne. Z. 1. 121– 134.

(1986). „Starożytni o powstaniu mowy ludzkiej”. Meander 41(6). 225– 234.

(1990). „Myśl – słowa niewypowiedziane. Platon: Teajtet, Sofista, Fileb”. Studia Filozoficzne. Z. 4. 163–175.

(1990). „O pewnym «błędzie» Platona”. Meander 45(4–6). 149–164.

(1992). „Kto się przyśnił Sokratesowi? (Platon, Teajtet 201d8-202c5)”. Eos 80. 221–232.

(1992). „Platon o spostrzeganiu zmysłowym”. Meander 47(9–10). 469–487.

(1995). „Alterum Socraticae maieuseos testimonium”. Collectanea Philologica II. 81–89.

(1995). „Gleichgültig, wer der Erzähler ist? – zu «Phaidros» 275b5-c2”. Collectanea Philologica I. 33–46.

(1999). „Bezcelowość wysiłku poznawczego – Platon wobec paradoksu”. Collectanea Philologica III. 97–121.

(2000). „Czy Platon w dialogu «Sofista» wyjaśnia istotę błędu?”. Meander 55(6). 501–512.

(2003). „Łódzkie przekłady poematu Lukrecjusza «De rerum natura»”. Collectanea Philologica VII. 37–62.

(2005). „De Socrate apud Aristophanem collaudato”. Eos XCII(1). 19–28.

(2006). „Platońska koncepcja poznania immanentnego, czyli epistemologia pozytywna «Listu VII»”. Collectanea Philologica IX. 3–21.

(2009). „Platon i Arystoteles o strukturze języka”. Studia Indogermanica Lodziensia VI. 179–186.

(2010). „Czy Cycerońska przyjaźń ma charakter racjonalny?”. Przegląd Filozoficzny – Nowa Seria 19. Nr 1(73). 165–184.

(2013). “Quid Isocrates de bene sua gerentis virtute exculta iudicaverit”. Collectanea Philologica XVI. 73–78.

(2015). „Boski zapał ślicznego Izokratesa. Izokrates Platoński – rozważania z pogranicza filozofii i retoryki”. Meander LXX. 35–52.

(2015). „Przeciw komu występuje Izokrates w swoim «Liście do Aleksandra»”? Roczniki Humanistyczne LXIII/3. 53–65.

(2015). “Utrum Isocratea de bene conformato animo disciplina ad alumnorum utilitates solum accommodata sit”. Classica Cracoviensia XVIII. 125–137.

(2017). “De «Apologia Socratis» Platonica in Isocratis «Antidosi» resonante – bonae inter duos illos auctores consensionis testimonio”. Eos CIV/2. 255–266.

(2017). “Rectene Isocrates sophistis nonnumquam adnumeretur”. Symbolae Philologorum Posnaniensium XXVII/2. 29–39.

(2019). „Izokrates na temat etycznej wartości przekazu retorycznego”. Roczniki Humanistyczne LXVII/6. 67–88.

(2020). „Lider o słabym głosie, czyli wizerunek własny Izokratesa”. Meander LXXV. 3–25.

(2020). „Platoński Gorgiasz a kwestia politycznego zaangażowania filozofa”. Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej 65. 203–210.

(2021). „Ustrój doskonały Hippodamosa z Miletu – w poszukiwaniu spójności modelu”. Roczniki Humanistyczne LXIX/3. 7–30.

(2022). „Platońska eudajmonia. Autor «Politei» o życiu szczęśliwym”. Peitho / Examina Antiqua 13/1. 137–167.


COPE
© by the author, licensee University of Lodz – Lodz University Press, Lodz, Poland. This article is an open access article distributed under the terms and conditions of the Creative Commons Attribution license CC-BY-NC-ND 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/)