Acta Universitatis Lodziensis. Folia Psychologica, 23 (2022)

Wstęp

W 2022 r. minęło pięćdziesiąt lat od uruchomienia w Uniwersytecie Łódzkim jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia. W ciągu pół wieku ukończyło je blisko 6 tys. osób. Absolwenci kierunku wybierali różne drogi zawodowe – obok pracy praktycznej w instytucjach ochrony zdrowia, edukacji i biznesu także pracę badawczą.

Niniejszy tom „Folia Psychologica” zawiera teksty absolwentów – tych, którzy studiowali jeszcze pod kierunkiem Nestora łódzkiej psychologii prof. dra Stanisława Gerstmanna, oraz tych, którzy studia na Uniwersytecie Łódzkim podjęli później, a dziś są związani z wieloma ośrodkami akademickimi w Polsce. Absolwenci UŁ mają swoich uczniów i współpracowników – to współautorzy artykułów w niniejszym tomie.

Prezentowane teksty są różnorodne, gdyż odzwierciedlają zainteresowania naukowe Autorów i wybierane przez Nich podejścia badawcze. Obejmują zatem zagadnienia z wielu subdyscyplin psychologii. W zbiorze są prace przeglądowe i raporty z badań. W pierwszej grupie znajdują się trzy z publikowanych w tomie tekstów: Monika Malon i Łukasz Okruszek prezentują drogę powstawania i rozwoju neuronauki społecznej oraz możliwości jej praktycznego zastosowania; Anna Skrzypa i Mariola Wolan-Nowakowska przedstawiają wyzwania, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnością w procesie przechodzenia z etapu dorastania do etapu dorosłości; Ewa Zasępa charakteryzuje doświadczenia religijne osób z niepełnosprawnością intelektualną. W drugiej grupie znajdują się dwa teksty: Paulina Albińska przedstawia wyniki badań dotyczące jakości życia dzieci i młodzieży z wrodzoną łamliwością kości, a Alina Rybałtowska i Anna M. Zalewska prezentują badania nad rolą inteligencji w różnicowaniu kompetencji społecznych i cenionych wartości.

Dziękujemy wszystkim Autorom za nadesłane teksty i zapraszamy do lektury tomu „Folia Psychologica” wydawanego w jubileuszowym roku.

Redakcja



CC

Received: 20.12.2021; Verified: 01.2022. Accepted: 03.2022.