Stopień integracji czeskiego giełdowego rynku akcji z giełdowym rynkiem akcji w obszarze euro

Authors

  • Sławomir I. Bukowski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Wydział Ekonomiczny, Katedra Biznesu i Finansów Międzynarodowych

Abstract

Celem artykułu jest prezentacja wyników badań empirycznych nad integracją rynku akcji w Czechach z rynkiem akcji w obszarze euro, a zatem odpowiedź na pytanie: W jakim stopniu giełdowy rynek akcji w Czechach jest zintegrowany z rynkiem akcji w obszarze euro?

W badaniach zastosowano analizę statystyczną znaczenia giełdowego rynku akcji w gospodarce Czech, analizę stopnia integracji giełdowego rynku akcji w Słowacji z  giełdowym rynkiem akcji w obszarze euro przy zastosowaniu „miar opartych na wiadomościach” i modelu GARCH (1.1).

Rynek akcji w Czechach odgrywa relatywnie większą  rolę w gospodarce niż w innych małych krajach obszaru euro (np. Słowenia i Słowacja).  Stopień integracji  rynku akcji w Czechach z rynkiem akcji w obszarze euro, co prawda wzrósł po przystąpieniu Czech do Unii Europejskiej, ale nadal jest niski.

 

Downloads

Download data is not yet available.

Published

2014-02-28

How to Cite

Bukowski, S. I. (2014). Stopień integracji czeskiego giełdowego rynku akcji z giełdowym rynkiem akcji w obszarze euro. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica, 2(301). Retrieved from http://www.czasopisma.uni.lodz.pl/foe/article/view/160

Issue

Section

Finance